promosyonlar.net

Erişilebilir

Web sitesi yazılımımız, erişilebilirlik standartlarını takip eder ve sitemizin ekran okuyucular tarafından mümkün olan en kolay şekilde erişilebilir olması için gereken işaretlemeyi sağlar.

WCAG 2.0 standartları
Klavyede Gezinme
Arya etiketleri
Odak kontrolü

Web erişilebilirlik yönergeleri ve standartları

Web erişilebilirliği, World Wide Web Consortium (W3C) tarafından yayınlanan Web İçeriği Erişilebilirlik Yönergeleri (WCAG) 2.1 tarafından standartlaştırılmıştır. WCAG 2.1, aşağıdaki dört temel kavram halinde düzenlenmiştir:

 • Web içeriği algılanabilir olmalıdır
 • Web içeriği çalıştırılabilir olmalıdır
 • Web içeriği anlaşılır olmalıdır
 • Web içeriği sağlam olmalıdır

Bu dört kavramın her birinde WİEK 2.1, web sitelerinin erişilebilirliğini ölçmek için çeşitli özel başarı kriterleri içerir. Başarı kriterlerinin her biri, konunun ne kadar kritik olduğunun kabaca bir göstergesi olan bir düzeyle (A, AA ve AAA) etiketlenmiştir.

Web Erişilebilirliği Nedir?

Web’i kullanan insanlar, giderek artan çeşitli özelliklere sahiptir. Web geliştiricileri olarak, tüm kullanıcılarımızın içeriğimize bizimle aynı web tarayıcısını veya işletim sistemini kullanarak eriştiklerini veya çıktı için geleneksel bir monitör veya giriş için klavye ve fare kullandıklarını varsayamayız. Şu kullanıcı özelliklerini göz önünde bulundurun:

 • Görememek. Görme engelli kişiler sesli çıktı ( web içeriğini sentezlenmiş konuşma kullanarak okuyan ekran okuyucu adı verilen ürünler) veya dokunsal çıktı (yenilenebilir bir Braille cihazı) kullanır.
 • Disleksi var. Disleksi gibi öğrenme güçlüğü çeken kişiler, sentezlenmiş konuşma kullanılarak yüksek sesle okunurken sözcükleri veya tümceleri vurgulayan yazılımların yanı sıra sesli çıktı da kullanabilir.
 • Az gören var. Az gören kişiler, görsel ekranın tamamını veya bir kısmını yakınlaştırmalarına izin veren ekran büyütme yazılımı kullanabilir. Görme yeteneği mükemmel olmayan birçok kişi, Windows tarayıcılarında Ctrl + veya Mac tarayıcılarında Command + gibi standart tarayıcı işlevlerini kullanan web sitelerinde yazı tipini büyütebilir.
 • Fiziksel bir engeli var. Ellerini kullanmalarını etkileyen fiziksel engelleri olan kişiler fare kullanamayabilir ve bunun yerine yalnızca klavyeye güvenebilir veya konuşma tanıma, baş işaretçileri, ağız çubukları veya göz izleme sistemleri gibi yardımcı teknolojileri kullanabilir.
 • Duyamıyorum. İşitme engelli veya işitme güçlüğü çeken kişiler sesli içeriğe erişemez, bu nedenle videoya altyazı eklenmesi ve sesin deşifre edilmesi gerekir.
 • Bir mobil cihaz kullanma. Telefon gibi kompakt bir mobil cihaz kullanarak web’e erişen kişiler, tıpkı engelli kişiler gibi erişilebilirlik engelleriyle karşılaşır. Küçük bir ekran kullanıyorlar ve yakınlaştırmaları veya yazı tipi boyutunu büyütmeleri gerekebilir ve muhtemelen fare yerine dokunmatik bir arayüz kullanıyorlar. Ayrıca, Apple’ın iPhone ve iPad’i Adobe Flash’ı desteklemez.
 • Sınırlı bant genişliği İnsanlar, kırsal bir bölgede bulunuyorlarsa veya yüksek hızlı İnternet’e erişmek için mali kaynakları yoksa yavaş İnternet bağlantılarına sahip olabilirler. Bu kullanıcılar, hızlı yüklenen sayfalardan (grafikleri idareli kullanın) ve video için transkriptlerden yararlanır.
 • Sınırlı zaman. Çok meşgul olan kişilerin bir video veya ses kaydının tamamını izlemek için çok az zamanı olabilir, ancak bir dökümü mevcutsa içeriğine hızlı bir şekilde erişebilirler.

Erişilebilir bir web sitesi, tüm bu kullanıcılar ve adı geçmeyen sayısız kişi için çalışır.

Bu sözleşme en son …/…/…. tarihinde güncellenmiştir.